Skip to content

574 Belgrove DrKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 5, 2019

Property Information

Block72
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM14

Building Details

Building Class45
Description2SF 2CG
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,398
Acreage47.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
37%
Improvement Value:$85,100
63%
Total Assessment$135,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,462+1.3%
2024$14,276+0.8%
2023$14,165-0.0%
2022$14,172+10.1%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,398DeedBook 9448, Page 655NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/8/2019

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 9448, Page 655

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 4767, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1900