Skip to content

24 New Lawn AveKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2014

Property Information

Block72
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,907
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
42%
Improvement Value:$79,200
58%
Total Assessment$135,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,495+1.3%
2024$14,308+0.8%
2023$14,197-0.0%
2022$14,203-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

DeedBook 8907, Page 938Recorded5/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920