Skip to content

521 Kearny AveKearny, NJ 07032

Commercial

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Apr 22, 2021

Property Information

Block72
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,898
Acreage47.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,900
43%
Improvement Value:$96,500
57%
Total Assessment$170,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,241+1.3%
2024$18,006+0.8%
2023$17,866-0.0%
2022$17,875-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft2,898DeedBook 9571, Page 607Recorded6/9/2021

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

DeedBook 9234, Page 911Recorded9/6/2017