Skip to content

57 New Lawn AveKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Nov 1, 2021

Property Information

Block73
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2.5SF 2CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,356
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
38%
Improvement Value:$91,500
62%
Total Assessment$147,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,811+1.3%
2024$15,607+0.8%
2023$15,486-0.0%
2022$15,494-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft2,356DeedBook 9622, Page 480Recorded12/10/2021

Property Sale

Sale
$655,000
DeedBook 9622, Page 480

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 5337, Page 341

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4722, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1900