Skip to content

566 Passaic AvenueKearny, NJ 07032

Built 1955

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 21, 2022

Property Information

Block74
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM16

Building Details

Building Class17
Description1SBR AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,114
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
37%
Improvement Value:$69,900
66%
Total Assessment$105,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,315+1.3%
2024$11,169+0.8%
2023$11,083-0.0%
2022$11,088-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,114DeedBook 9662, Page 308Recorded4/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 1955