Skip to content

574 Passaic AveKearny, NJ 07032

Built 1951

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Aug 17, 2017

Property Information

Block74
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM16

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,716
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,800
48%
Improvement Value:$43,700
52%
Total Assessment$84,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,046+1.3%
2024$8,929+0.8%
2023$8,860-0.0%
2022$8,864-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 9235, Page 585NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/7/2017

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 3264, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1951