Skip to content

18 Stevenson PlKearny, NJ 07032

Built 1951

Last Sale Price
$294,000
Last Sale Date
May 23, 2012

Property Information

Block74
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM16

Building Details

Building Class17
Description1SF 2CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,877
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
43%
Improvement Value:$61,400
57%
Total Assessment$108,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,583+1.3%
2024$11,433+0.8%
2023$11,345-0.0%
2022$11,350-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$294,000

From:

To:

Sq Ft1,877DeedBook 8852, Page 827Recorded6/6/2012

Property Sale

SaleMulti
$51,000
DeedBook 3185, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1951