Skip to content

48 Stevenson PlKearny, NJ 07032

Built 1951

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 5, 2018

Property Information

Block74
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM16

Building Details

Building Class17
Description1SF AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,896
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
44%
Improvement Value:$57,300
56%
Total Assessment$102,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,951+1.3%
2024$10,810+0.8%
2023$10,726-0.0%
2022$10,731-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 9290, Page 379Recorded3/14/2018

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 7573, Page 153Recorded6/6/2005

Property Built

Built

Year Built: 1951