Skip to content

6 Stevenson PlKearny, NJ 07032

Built 1951

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 25, 2014

Property Information

Block74
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM16

Building Details

Building Class17
Description1SF1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,716
Acreage51.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,600
45%
Improvement Value:$55,500
55%
Total Assessment$101,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,823+1.3%
2024$10,683+0.8%
2023$10,600-0.0%
2022$10,605-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 8982, Page 958Recorded7/16/2014

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

DeedBook 8492, Page 200Recorded4/21/2008

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4449, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1951