Skip to content

77 S Midland Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jul 6, 1989

Property Information

Block75
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM16

Building Details

Building Class17
Description1SBR 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,634
Acreage46.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
46%
Improvement Value:$51,200
54%
Total Assessment$94,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,084+1.3%
2024$9,954+0.8%
2023$9,877-0.0%
2022$9,882-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4169, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1920