Skip to content

17 Terrace PlKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 5, 2018

Property Information

Block77
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM17

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,888
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
43%
Improvement Value:$59,000
57%
Total Assessment$104,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,133+1.3%
2024$10,990+0.8%
2023$10,904-0.0%
2022$10,910-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900