Skip to content

231 Hoyt StKearny, NJ 07032

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2018

Property Information

Block262
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM50

Building Details

Building Class17
Description1SF 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,236
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
34%
Improvement Value:$46,900
66%
Total Assessment$70,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,590+1.3%
2024$7,492+0.8%
2023$7,434-0.0%
2022$7,437-0.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 8278, Page 292NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/30/2007

Property Sale

SaleMulti
$380,000
DeedBook 7219, Page 13

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 7218, Page 104NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/19/2004

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5515, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1919