Skip to content

14 Maple StKearny, NJ 07032

Apartment

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jul 19, 2005

Property Information

Block11
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
41%
Improvement Value:$77,700
59%
Total Assessment$131,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,098+1.3%
2024$13,917+0.8%
2023$13,809-0.0%
2022$13,815-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 7641, Page 329NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/23/2005

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 7645, Page 59NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/26/2005