Skip to content

75 Washington AveKearny, NJ 07032

Built 1962

Last Sale Date
Oct 21, 2021

Property Information

Block91
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class17
Description1SFR BG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,200
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
44%
Improvement Value:$57,700
56%
Total Assessment$103,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,037+1.3%
2024$10,895+3.6%
2023$10,516-0.0%
2022$10,521-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962