Skip to content

79 Washington AveKearny, NJ 07032

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 20, 2010

Property Information

Block91
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class45
Description3SBR
Dwellings5
ZoningR1
Sq Footage4,340
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,800
42%
Improvement Value:$78,400
58%
Total Assessment$135,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,473+1.3%
2024$14,287+0.8%
2023$14,176-0.0%
2022$14,182-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900