Skip to content

839 Kearny AveKearny, NJ 07032

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2003

Property Information

Block121
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,690
Acreage50.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,900
42%
Improvement Value:$101,800
58%
Total Assessment$176,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,916+1.3%
2024$18,672+0.8%
2023$18,527-0.0%
2022$18,536-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 5384, Page 140

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4424, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1890