Skip to content

37 Livingston AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block117
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM23

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,502
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
42%
Improvement Value:$62,100
58%
Total Assessment$107,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,176+1.3%
2024$11,032+0.8%
2023$10,946-0.0%
2022$10,952-3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,502DeedBook 7171, Page 327Recorded11/24/2003

Property Built

Built

Year Built: 1925