Skip to content

13 Highland AveKearny, NJ 07032

Built 1895

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 19, 2024

Property Information

Block9
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,874
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,200
17%
Improvement Value:$53,300
83%
Total Assessment$64,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,905+1.3%
2024$6,816+0.8%
2023$6,763-0.0%
2022$6,766-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,874DeedBook 9878, Page 739NU CodeFamily (1)Recorded2/10/2025

Property Built

Built

Year Built: 1895