Skip to content

45 Woodland AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Mar 27, 2014

Property Information

Block17
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,844
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,100
18%
Improvement Value:$55,100
82%
Total Assessment$67,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,194+1.3%
2024$7,101+0.8%
2023$7,046-0.0%
2022$7,049-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,844DeedBook 8966, Page 341Recorded4/8/2014

Property Built

Built

Year Built: 1905