Skip to content

8901 Bergenwood Ave

North Bergen, NJ 07047

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Mar 12, 1999

Property Information

Block413
Lot64
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class---
Description1.5S-F-C
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,575
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
53%
Improvement Value:$247,900
47%
Total Assessment$522,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,135+7.3%
2024$8,513+4.9%
2023$8,118+2.1%
2022$7,950+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5410, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1915