Skip to content

523 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jun 9, 2017

Property Information

Block10
Lot67
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class47
Description2S-B-L
Dwellings4
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,800
30%
Improvement Value:$551,500
70%
Total Assessment$783,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,200+7.3%
2024$12,301+19.0%
2023$10,336+2.1%
2022$10,123+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 9261, Page 917

Property Built

Built

Year Built: 1916