Skip to content

507 New Castle RdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1990

Last Sale Price
$3
Last Sale Date
Apr 1, 2024

Property Information

Block10
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,335
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
36%
Improvement Value:$407,400
64%
Total Assessment$635,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,100+7.3%
2024$10,344-6.2%
2023$11,027+2.1%
2022$10,799+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4913, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1990