Skip to content

503 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1990

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Sep 29, 1995

Property Information

Block10
Lot58
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,730
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,400
36%
Improvement Value:$396,800
64%
Total Assessment$623,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,887+7.3%
2024$10,146-8.4%
2023$11,080+2.1%
2022$10,851+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4913, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1990