Skip to content

601 Columbia Ave(Unit C0105)North Bergen, NJ 07047

Built 1915

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jun 28, 2004

Property Information

Block10
Lot75
QualifierC0105
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage442
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
56%
Improvement Value:$63,100
44%
Total Assessment$142,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,486+7.3%
2024$2,317+82.4%
2023$1,270+2.1%
2022$1,244+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

DeedBook 7320, Page 97NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/13/2004

Property Built

Built

Year Built: 1915