Skip to content

605 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2022

Property Information

Block10
Lot77
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,748
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,900
37%
Improvement Value:$369,500
63%
Total Assessment$586,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,244+7.3%
2024$9,547-14.0%
2023$11,103+2.1%
2022$10,874+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft2,565DeedBook 9589, Page 31Recorded8/12/2021

Property Built

Built

Year Built: 1916