Skip to content

1517 47th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Feb 6, 2021

Property Information

Block124
Lot77
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2S-A-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,199
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
56%
Improvement Value:$181,000
44%
Total Assessment$415,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,250+7.3%
2024$6,756-16.8%
2023$8,124+2.1%
2022$7,956+0.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,199DeedBook 9545, Page 952Recorded3/30/2021

Property Sale

Sale
$178,000

From:

To:

Sq Ft2,199DeedBook 8694, Page 569NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded10/20/2009

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,199DeedBook 7666, Page 326Recorded9/15/2005

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5271, Page 43

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5199, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1916