Skip to content

1507 47th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1990

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Nov 29, 2005

Property Information

Block124
Lot81
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class47
Description3S-F-O
Dwellings4
ZoningR1
Sq Footage4,156
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
29%
Improvement Value:$727,700
71%
Total Assessment$1,025,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,910+7.3%
2024$16,690+14.0%
2023$14,644+2.1%
2022$14,341+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft4,156DeedBook 7816, Page 145NU CodeSheriff sale (12)Recorded2/9/2006

Property Built

Built

Year Built: 1990