Skip to content

1505 47th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2009

Property Information

Block124
Lot83
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
59%
Improvement Value:$163,400
41%
Total Assessment$397,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,943+7.3%
2024$6,470+14.3%
2023$5,660+2.1%
2022$5,543+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4706, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1916