Skip to content

1705 48th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2019

Property Information

Block125
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage851
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
64%
Improvement Value:$144,300
36%
Total Assessment$404,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,063+7.3%
2024$6,582+20.9%
2023$5,443+2.1%
2022$5,331+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916