Skip to content

1506 48th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 2005

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Mar 9, 2009

Property Information

Block127
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,100
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,000
34%
Improvement Value:$482,300
66%
Total Assessment$736,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,863+7.3%
2024$11,987-6.9%
2023$12,877+2.1%
2022$12,610+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft3,100DeedBook 8653, Page 874Recorded3/13/2009

Property Built

Built

Year Built: 2005