Skip to content

1010 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1892

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
May 31, 2019

Property Information

Block12
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,716
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
56%
Improvement Value:$207,500
44%
Total Assessment$472,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,255+7.3%
2024$7,692+10.5%
2023$6,959+2.1%
2022$6,815+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$97,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 9411, Page 90NU CodeUndivided interest (8)Recorded6/20/2019

Property Built

Built

Year Built: 1892