Skip to content

1708 10th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 11, 1997

Property Information

Block6
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,785
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
43%
Improvement Value:$281,900
57%
Total Assessment$495,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,660+7.3%
2024$8,070+32.1%
2023$6,111+2.1%
2022$5,984+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5225, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1916