Skip to content

1014 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1892

Last Sale Date
Apr 15, 1985

Property Information

Block12
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,098
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
52%
Improvement Value:$245,000
48%
Total Assessment$510,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,910+7.3%
2024$8,303+32.3%
2023$6,274+2.1%
2022$6,145+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3450, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1892