Skip to content

1443 Gehr PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$231,500
Last Sale Date
May 12, 2016

Property Information

Block130
Lot109
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2S-S-O
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,920
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,300
55%
Improvement Value:$203,600
45%
Total Assessment$448,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,842+7.3%
2024$7,308-6.5%
2023$7,820+2.1%
2022$7,658+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$231,500

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 9119, Page 678Recorded5/18/2016

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 8899, Page 535Recorded3/22/2013

Property Built

Built

Year Built: 1916