Skip to content

4134 Bergen Tpke/1459 43North Bergen, NJ 07047

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2007

Property Information

Block134
Lot183
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-C
Dwellings2
ZoningC1
Sq Footage1,596
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,100
30%
Improvement Value:$494,900
70%
Total Assessment$712,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,439+7.3%
2024$11,591+17.7%
2023$9,851+2.1%
2022$9,647+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5925, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1940