Skip to content

1421 44th St 4324 Meadow

North Bergen, NJ 07047

Built 1915

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jan 31, 2005

Property Information

Block137
Lot286
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class47
Description3S-AL-L
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage4,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
38%
Improvement Value:$427,600
62%
Total Assessment$687,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,012+7.3%
2024$11,194-0.5%
2023$11,255+2.1%
2022$11,023+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft4,000DeedBook 7556, Page 327

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft3,000DeedBook 6078, Page 212Recorded11/8/2002

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5250, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1915