Skip to content

1305 44th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$226,600
Last Sale Date
May 24, 2004

Property Information

Block138
Lot307
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
48%
Improvement Value:$252,600
52%
Total Assessment$486,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,501+7.3%
2024$7,922+51.6%
2023$5,227+2.1%
2022$5,119+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$226,600

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 7366, Page 165Recorded9/22/2004

Property Built

Built

Year Built: 1916