Skip to content

4314 Newkirk Ave

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2016

Property Information

Block138
Lot314
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,420
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
44%
Improvement Value:$300,800
56%
Total Assessment$534,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,343+7.3%
2024$8,707+15.1%
2023$7,562+2.1%
2022$7,406+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 7476, Page 219Recorded2/22/2005

Property Built

Built

Year Built: 1916