Skip to content

1209 43rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916
Commercial

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Jan 6, 2022

Property Information

Block139
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings6
ZoningR1
Sq Footage2,052
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
28%
Improvement Value:$638,200
72%
Total Assessment$888,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,517+7.3%
2024$14,460+3.9%
2023$13,918+2.1%
2022$13,631+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000

From:

To:

Sq Ft2,052DeedBook 9634, Page 291Recorded1/25/2022

Property Sale

Sale
$277,000

From:

To:

Sq Ft3,255DeedBook 7143, Page 145Recorded10/1/2003

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 5885, Page 1

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5646, Page 47

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5361, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1916