Skip to content

1204 43rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$256,895
Last Sale Date
Oct 18, 2013

Property Information

Block143
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings4
ZoningR1
Sq Footage2,940
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,900
33%
Improvement Value:$530,900
67%
Total Assessment$790,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,815+7.3%
2024$12,874+13.6%
2023$11,337+2.1%
2022$11,103+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,940DeedBook 8905, Page 742Recorded4/26/2013

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,940DeedBook 7115, Page 29Recorded8/21/2003

Property Built

Built

Year Built: 1916