Skip to content

1205 44th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 13, 2021

Property Information

Block143
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,716
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,600
59%
Improvement Value:$143,900
41%
Total Assessment$354,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,193+7.3%
2024$5,771+1.8%
2023$5,672+2.1%
2022$5,554+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 9614, Page 819Recorded11/16/2021

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 7126, Page 43Recorded9/11/2003

Property Sale

Sale
$104,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 6047, Page 177Recorded9/18/2002

Property Built

Built

Year Built: 1916