Skip to content

4401 Smith Ave(Unit C0201)North Bergen, NJ 07047

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 9, 2025

Property Information

Block143
Lot46.01
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class37
Description2BR/2BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,200
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,700
23%
Improvement Value:$252,300
77%
Total Assessment$327,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,713+7.3%
2024$5,324-39.9%
2023$8,856+2.1%
2022$8,673+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 8129, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 2005