Skip to content

4505 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2023

Property Information

Block148
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningC1
Sq Footage2,833
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,300
53%
Improvement Value:$262,100
47%
Total Assessment$563,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,843+7.3%
2024$9,172+16.1%
2023$7,902+2.1%
2022$7,738+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1918