Skip to content

4501 Bergenwood Ave(Unit C1202)North Bergen, NJ 07047

Built 1986

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 19, 2020

Property Information

Block149
Lot46
QualifierC1202
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage867
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,800
33%
Improvement Value:$198,600
67%
Total Assessment$296,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,178+7.3%
2024$4,825-13.6%
2023$5,584+2.1%
2022$5,468+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 9528, Page 863

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 9237, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1986