Skip to content

2517 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Aug 25, 2005

Property Information

Block50
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings2
ZoningC1
Sq Footage2,568
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,200
45%
Improvement Value:$266,100
55%
Total Assessment$483,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,443+7.3%
2024$7,868-16.2%
2023$9,388+2.1%
2022$9,194+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$459,000

From:

To:

Sq Ft2,568DeedBook 7670, Page 84Recorded9/20/2005

Property Built

Built

Year Built: 1916