Skip to content

1426 45th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jun 13, 2024

Property Information

Block153
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage693
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,000
70%
Improvement Value:$108,700
30%
Total Assessment$356,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,232+11.9%
2024$5,571+16.8%
2023$4,770+2.1%
2022$4,672+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft693DeedBook 9830, Page 598Recorded6/26/2024

Property Sale

Sale
$72,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 7723, Page 287Recorded11/5/2005

Property Built

Built

Year Built: 1941