Skip to content

1456 48th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1951

Last Sale Price
$466,000
Last Sale Date
May 27, 2003

Property Information

Block155
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class47
Description1.5S-B-L
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,632
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,200
35%
Improvement Value:$592,200
65%
Total Assessment$909,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,887+7.3%
2024$14,805-0.2%
2023$14,832+2.1%
2022$14,525+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$466,000

From:

To:

Sq Ft3,632DeedBook 7105, Page 310Recorded8/7/2003

Property Built

Built

Year Built: 1951