Skip to content

1425 48th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jun 14, 2022

Property Information

Block156
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class47
Description1S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,568
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,000
46%
Improvement Value:$308,700
54%
Total Assessment$571,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,988+7.3%
2024$9,307+15.2%
2023$8,077+2.1%
2022$7,910+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 9691, Page 1000Recorded8/23/2022

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 7294, Page 37Recorded6/3/2004

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4791, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1916