Skip to content

1436 46th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jan 17, 2022

Property Information

Block156
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,440
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,300
61%
Improvement Value:$148,700
39%
Total Assessment$378,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,604+7.3%
2024$6,154+7.9%
2023$5,701+2.1%
2022$5,583+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 9648, Page 573Recorded3/11/2022

Property Built

Built

Year Built: 1916