Skip to content

4615 Meadowview AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Aug 22, 2024

Property Information

Block156
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage736
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,600
60%
Improvement Value:$150,800
40%
Total Assessment$375,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,558+7.3%
2024$6,112-24.0%
2023$8,042+114.3%
2022$3,753+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft736DeedBook 9845, Page 505Recorded9/3/2024

Property Sale

Sale
$401,000

From:

To:

Sq Ft1,450DeedBook 9558, Page 356NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/5/2021

Property Sale

Sale
$171,000

From:

To:

Sq Ft704DeedBook 9476, Page 432NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 1916